Rusça

Neden Rusça öğrenmeliyim?

 

Filozoflar, bir dilden fazla konuşmak, bir hayat fazla yaşamak demek olduğunu söylüyorlar. Günümüz dünyasında, ‘İş sahibi olmak için İngilizce şart!’ diye kalıplaşmış bir söz var. Şüphesiz ki, doğru, çünkü küreselleşen dünyada İngilizce bilmek önemli. Fakat bir gerçek daha var. İngilizce yanında başka bir dil bilmeniz size daha farklı olanaklar veriyor. Son yıllarda Rusya’nın dünyaya açılış süreciyle Rus-Türk ilişkilerinin dinamik bir şekilde gelişmesi sonucu Rusça Türkler için cazip bir dil haline geldi.

 

Neden Rusça? sorusuna cevap verebilmek için ön yargılarınızı kenara bırakıp şunlara odaklanmanız da fayda var:

 

1. RUSÇA GENİŞ COĞRAFYADA KONUŞULAN BİR DİLDİR;

Rusça, konuşan kişi adeti açısından dünya çapında 4. en yaygın dil (Çince, İngilizce ve İspanyolca’dan sonra). Birleşmiş Milletler’in 6 resmi dilinden biri. Rusça, bütün eski SSCB coğrafyasında, ABD, Kanada, İsrail, Almanya, Polonya’da, ve hatta Türkiye’yi de dahil edersek toplam 260 milyon kişi tarafından konuşulan bir dil. Rusya’da Rusça konuşanların sayısı 130 milyon, 110 milyon kişi için anadil. Nereye giderseniz gidin bütün kıtalarda Rusça konuşanlara rastlayabilirsiniz.

 

2. RUSÇA İŞ HAYATINDA BİR GEREKLİLİK ARTIK;

Rusya ve Türkiye’nin iki komşu ülkesi olması, ticari ve sosyal ilişkilerinin gelişmesine yol açmıştır. Günümüzde özellikle inşaat sektöründe ve mimarlık alanında uğraşanlar, Rusya ile çalışan inşaat mühendisleri, iş adamları, devamlı iş gezilerine çıkan üst düzey yetkililer; Türkiye’de ise özellikle turizm ve tekstil sektörlerinde çalışan ve çalışmak isteyenler için Rusça bilmek bir gereklilik haline geldi. Birçok uluslararası şirkette Rusça’ya hakim olan kişiler, işe alım ve yerleşme süreçlerinde bir adım daha önde tercih edilmektedir.

 

3. DÜNYACA ÜNLÜ EDEBİYATIN DİLİ RUSÇA;

Avrupa kültürlerinde olduğu gibi Doğu kültürlerinde de izler bırakan Rus edebiyatı çok güçlü. Dostoyevski, Tolstoy, Puşkin ve Çekov’un eserlerini kendi dilleriyle anlayabilmek bambaşka bir duygu.

 

4. GÖRÜLMEYE DEĞER BİR ÜLKENİN DİLİ;

Rusya’nın zengin tarihsel yönü ve köklü kültürel mirası, turistler tarafından çok ilgi görüyor. Rusya’ya yolculuk yaptığınız süre içerisinde Ruslar’la rahat kontağa geçmenin sırlarından biri, yabancı birisi olarak sizden Rusça duymaları olacaktır. Markette, taksi, kafe ve restoranlarda İngilizce konuşmak ya da jestlerle birşeyler göstermek yerine ‘dobriy véçir’ (iyi akşamlar) ve ‘spasíba’ (teşekkürler) gibi en basit Rusça kelimelerini kullanırsanız Ruslar’ın gönlünü alırsınız.

 

5. TAHMİN EDİLDİĞİ KADAR ZOR OLMAYAN BİR DİL;

Rusça’yı öğrenmek diğer dilleri öğrenmek kadar hem zor hem de kolay. Rusça Doğu Slav dilleri grubuna girer. Türkler, Rusça’da Kiril alfabesi kullanıldığı için öğrenmenin çok zor olduğu yönünde ön yargıya düşüyorlar. Ayrıca Rusça gramer yapısı Türkçe’ninkinden çok farklı olduğu görülünce hepten ümitsizliğe kapılıyorlar. Tabii ki, Rusça’nın kilit noktaları var, fakat pes edecek kadar zor değil. Kiril alfabesi bir derste kolay öğrenilebilinir. Gramere de önem verilip temel kuralları üzerinde çalıştıktan sonra Rusça öğrenmek artık zevkli bir hale gelmekte.