Refleksoloji

Refleksoloji nedir, faydaları nelerdir?

Refleksoloji, 4000 yıllık eski bir sağlık bilimi ve hakkında onu destekleyici sadece bir kaç tane tıbbi araştırma olsa da, bireylerin ondan gördükleri fayda ve övgüleri onu değerli yapıyor.

Multipl Skleroz yayınında yayınlanan önemli araştırmalardan bir tanesinde, refleksolojinin MS hastalarındaki motor, duyusal ve üriner semptomları hafiflettiği belirtiliyor.

Doğu tıbbı ile ilgilenmiş pek çok kişinin de bildiği gibi, iç organlarımız ve sinir sistemimiz ayak dahil olmak üzere bedenin farklı noktalarında birbirine bağlıdır. Bu makalede, refleksolojinin faydalarını, nasıl çalıştığını ve antik sağlık terapilerinde nasıl kullanıldığını göstereceğiz.

Refleksoloji Nedir?

Refleksolojinin temelinde vitalizm yani dirimselcilik bulunmaktadır. Bu ise bedenlerimizin kendine ait bir iç aklının olduğu ve bunun her fonksiyonumuzu yönettiği, iyileşmeye katkıda bulunduğu savıdır.

Gazlı bez ve bandanaların kaza sonucunda ortaya çıkan kanamaları durdurmaya katkı sağlaması gibi, refleksolojistler de el ve ayak bölgesine yapılan sistematik masajların sinir sistemini iyileşme tepkisi için uyardığını belirtiyorlar.

Refleksolojinin tarihçesi oldukça zengin ve bu gizemli sağlık sanatını açıklamaya çalışan pek çok teori de mevcut.

Refleksoloji Nasıl Çalışır?

Refleksolojinin kökenleri gizemli olsa da onun nasıl fayda sağladığına dair toplamda 4 temel teori mevcuttur.

Bu teori 19. yüzyılda Henry Head ve Charles Sherrington tarafından öne sürülmüştür ve cilt ile organlar arasındaki ilişkiyi tanımlamıştır. Bu ilişkiye göre dışarıdan verilen uyaranlar sinir sistemini iyileşme etkisi için uyarabilmektedirler.

Bu teoride, ağrıların beyin tarafından yaratılan subjektif bir deneyim oldukları belirtilmektedir ve refleksolojinin stresi alan, ruh halini iyileştiren yapısının beynin bu tepkisini engellediği aktarılmaktadır.

Yin ve yang konseptinden destek alan bu teori, stresin hayat enerjisindeki akışı bozduğu ve refleksoloji ile bu akışın tekrar düzenlenebildiği belirtilmektedir.

El ve ayaklarımızın refleks alanlarına bölünebileceğini savunan bu teoride, her bir alanın özel bir organ karşılığı bulunmaktadır.