Fireworks

Fireworks nedir? Neden Fireworks?

Adobe Fireworks programı daha çok web tasarımcıların kullandığı ,bünyesinde gelişmiş araçlar bulunduran bir grafik proğramıdır.Günümüz masaüstü yayıncılığında yerini gün geçtikçe sağlamlaştıran bu proğramın malesef ülkemizde pek fazla kullanıcısı bulunmamaktadır.Coreldraw,freeahand,photoshop gibi matbaalarda ve stüdyolarda yaygın olarak kullanılan bu proğramlar ve ülkemiz tasarımcılarının kemikleşmiş alışkanlıkları fireworks gibi proğramların önünü kapamakta.

Sadece web tasarımımı?

Elbette bünyesinde bu iş için kullanışlı pek çok araç bulunsada fireworks photoshop un yaptığı temel pek çok işlemi başarıyla gerçekleştirebilmekte.

Bitmapmı,vektörmü?

Çok ilginç bir yapıya sahip olan Fireworks vektörel proğram mantığıyla çalışıp bitmap çıktılar verebilmekte.Ayrıca bünyesinde barındırdığı vektörel araçlarla Adobe İllustrator proğramına vektör olarak ihraç edebilmekte.

Artıları-Eksileri

Pek çok grafik dosyası ile uyumlu çalışabilmesi,menülerin kullanım ve görünüm rahatlığı,sistemi çok yormaması,ölçülü çalışmaya yatkın oluşu,profesyonel anlamda gif animasyonlar üretebilmesi,export seçeneklerinin çeşitliliği,pdf dosyalar üzerindeki başarısı,web tasarım yönünün güçü ilk göze batan artıları.

Eksilerine gelince,bünyesinde yeterince filtre barındırmaması,renk ve ton işlemlerinde basit anlamda düzenlemeler yapması,görsel yayınlarda çok tanıtılmaması ve ülkemiz tasarımcıların yeniliklere pek açık olmamaması fireworks’un önündeki en büyük engeller…