C Dili

C PROGRAMLAMA DİLİ

C Dili, yüksek seviyeli ve genel maksatlı bir programlama dili olarak Dennis Ritchie ve Brian Kernighan tarafından Bell Labs’da 1972 yılında geliştirilmiştir. C programlama dili adı neredeyse hiç bilinmeyen bir programlama dili olan B programlama dili tabanı kullanılarak geliştirilmiştir. C programlama dili sıklıkla Firmware ve taşınabilir uygulamalar geliştirmek için tercih edilir. 

C Programlama dili, yüksek seviyeli ve genel maksatlı olarak kullanılan bir yazılım dilidir. Günümüzde dahi C, hala en sık tercih edilen programlama dillerinden biri olarak kullanılmaktadır. C programlama dili kullanılarak geliştirilen en önemli yazılım Unix işletim sistemi olmuştur. Aşağıdaki örnek kodu kullanarak C programlama dilinin en basit programı olan Hello World! çıktısını elde edebilirsiniz. (Eğer ücretsiz bir C programlama dili complier’a ihtiyacınız varsa GCC’yi tercih edebilirsiniz.

C Programlama Öğrenmek

C programlama dili de tüm programlama dillerinde olduğu gibi öğrenilmesi vakit alan programlama dillerinden biridir. C programlama dilini öğrenmek için internet üzerinde yer alan kaynakları tercih edebileceğiniz gibi ayrıca eğitim setleri ve C programlama kitaplarını deneyebilirsiniz. 

Programlamaya henüz yeni başlamış öğrenciler de basit kontrol yapıları , döngü örneklerinin dışına çıkamayarak yukarıda olduğu gibi küçük küçük problemleri tekrar tekrar çözerek C defterini kapatmak zorunda kalır. Somut bir şeyler yapmak isterken tıkanıp kalmadan C’yi kullanarak ortaya o kadar güzel projeler çıkartabiliriz ki…

1- Driver yazabilirsiniz !

Bildiğiniz üzere driverlar (Sürücüler) sistem üzerinde tam yetkiye sahip, ring 0 dediğimiz sistemin merkezinde çalışan sys uzantılı dosyalardır. C programlama dilini kullanarak driver yazabilirsiniz!

2- Grafik ve Oyun yazabilirsiniz !

C dili satranç, zıplayan top, okçuluk vb. Gibi çeşitli grafik ve oyun uygulamalarının geliştirilmesinde kullanılmıştır. Programlama dili olsun , taştan olsun diyenler için , C ile oyun yazmayı deneyin!

3- Gömülü sistemler kodlayabilirsiniz !

Çamaşır makinesi , bulaşık makinesi , hesap makinesi , makinesi , makinesi… C ile kolayabiliriz. Bu cihazların beynini c ile kodlayarak , yönetimini sağlayabiliriz.

4- Robot yapabilirsiniz!

Arduino gibi mikrodenetleyici kartlarını kullanarak hayal ettiğiniz donanımları kendiniz kodlayabilirsiniz!

5- İşletim Sistemi !

Unix-Çekirdeği, Microsoft Windows programları , işletim sistemi uygulamaları ve Android işletim sisteminin büyük bir bölümünün C ile yazıldığını biliyor musunuz?

6- Bir programlama dili de siz yazabilirsiniz!

C# , Java , Limbo , JavaScript , Perl , UNIX’in C Kabuğu , PHP ve Python , değişken kapasitede C’yi kullanır: Örneğin Python’da C standart kütüphaneler oluşturmak için kullanılırken, C++, Perl ve PHP gibi diğerleri C temelli sözdizimi ve denetim yapıları kullanır.

7- Hesaplama Platformları !

C, algoritmaları ve veri yapılarını hızla uygular ve programlarda daha hızlı hesaplamaları kolaylaştırır. Bu, MATLAB ve Mathematica gibi daha yüksek derecelerde hesaplama gerektiren uygulamalarda C’yi kullanmayı sağlamıştır.